Coś konkretnego - projekt starszoharcerski

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o projekcie starszoharcerskim to przeczytaj artykuł, a następnie przystąp o konkursu "Coś konkretnego - projekt"

phm. Edyta Kulesz
kierownik referatu starszoharcerskiego

Instrumenty metodyczne to narzędzia pracy. Żeby więc prace wykonywać najlepiej, trzeba do tej czynności stosować odpowiednie środki. Dlaczego więc tak rzadko w drużynach stosuje się projekt? Ten artykuł kieruje przede wszystkim do wszystkich harcerzy starszych, może w taki sposób zachęcę was do pracy z tym instrumentem.

Od czego zacząć? Oczywiście od dobrych chęci. Aby stworzyć najlepszy projekt trzeba przede wszystkim zacząć od pomysłu. Musicie zastanowić się, jakie macie zainteresowania, co chcielibyście poznać, czego się dowiedzieć. Może, na którejś zbiórce zastępowy lub drużynowy wspomniał coś o innych organizacjach skautowych na świecie, a wy chcielibyście poznać ten temat głębej. Może, na którejś zbiórce zastępu nauczyliście się czegoś ciekawego co warto by było przekazać innym. Możliwości jest mnóstwo. Najważniejsze jest to, że inicjatywa ma wyjść od was samych. Projekt tworzycie w zastępie, albo w specjalnie do tego stworzonym zespole. Nikt nie może narzucać wam pomysłu, ani sposobu realizacji, bo mijałoby się to z celem. To WY od początku do końca jesteście autorami i wykonawcami tego przedsięwzięcia.

Kiedy już będziecie mieli pomysł, trzeba ułożyć zadania. Każdej osobie biorącej udział w projekcie należy przyporządkować realizację jednego z nich, nikt nie może być pominięty. Określcie konkretnie czas realizacji. Pamiętajcie, że nie może on trwać dłużej niż 6 miesięcy. Kiedy już macie zadania, wpiszcie je do „karty projektu” (może to być jednolity szablon dla wszystkich zatwierdzony w drużynie, ale możecie też sami taką kartę zrobić). Karta powinna zawierać: nazwę realizowanego projektu, wykaz członków zastępu (zespołu), plan realizacji projektu (z uwzględnieniem osób odpowiedzialnych za poszczególne zadania), planowany czas trwania projektu. Z tak przygotowaną kartą udajcie się do rady drużyny, która podejmuje decyzję o rozpoczęciu realizacji.

Od tej chwili zaczynacie realizować pomysły, a decyzja rady drużyny ogłaszana jest w rozkazie. Pamiętajcie o tym, że wasz zespół, realizację projektu, musi udokumentować w dowolnej formie. Najlepiej jest jeśli wasz projekt zakończy się konkretnym przedsięwzięciem, np. wystawicie przygotowany spektakl, przygotujecie projekcję waszego amatorskiego filmu, zrobicie wystawę ze zdobytych wiadomości, w szkole, przy której działacie.

Kiedy już jesteście gotowi, wykonaliście wszystkie zadania, należy wasze przedsięwzięcie podsumować. Najpierw robicie to sami w gronie, w którym realizowaliście projekt, bez żadnych świadków. Wyciągacie wnioski z waszej pracy: co wam się szczególnie udało, co nie wyszło, co moglibyście udoskonalić, kto spisał się najlepiej, kto się nie postarał. Robicie to po to, aby następnym razem jeszcze lepiej się pracowało i każdy odkryje w czym jest mocny, a czego wolałby nie robić. Po takiej analizie udajecie się ponownie do rady drużyny, która na podstawie przedłożonej dokumentacji podejmuje decyzje o zaliczeniu projektu. Decyzja jest oczywiście ogłaszana w rozkazie i wpisana do książeczki harcerskiej.

Proste prawda? Teraz tylko wystarczy znaleźć „wspólników” i zabrać się do pracy. Spróbujcie, może to właśnie projekt jest tym czego szukaliście. To nic nie kosztuje, a może przynieść zaskakujące rezultaty. Na ciekawe pomysły czekam po adresem edytamaruda@o2.pl. Te najciekawsze zostaną opublikowane w „Harcerskim Zewie Kresowym”, z nazwiskami autorów :).
Bierzcie się do pracy!!! Powodzenia!!!

opracowała phm. Edyta Kulesz
Kierownik Referatu Starszoharcerskiego Chorągwi Białostockiej